Gry bitewne

Oprócz gier karcianych, narracyjnych lub ekonomicznych, popularność – nie tylko wśród panów – od lat zdobywają różnego rodzaju gry bitewne. Nie dziwi nas ta zależność, bowiem w życiu każdego z nas przychodzi taki czas, gdy chcemy w jakiś sposób zrozumieć i praktykować mechanizmy wojenne, z jakimi zmierza się współczesny (i nie tylko świat).

Czym są gry bitewne?
Ten jeden z częściej występujących systemów rozrywkowych, który jest oparty na zasadach bezpośredniej rozgrywki pomiędzy graczami dotyczy bez wątpliwości gier bitewnych. Są one podobne do gier planszowych i do komputerowego trybu multiplayerowego, ponieważ akcja przebiega płynnie pomiędzy wszystkimi grającymi. Podobnie jak w szachach, rozgrywki odbywają się w systemie turowym, ale są o wiele bardziej zaawansowane.

Jak się w nie gra?
No właśnie, jak się gra w gry bitewne? Czego do nich potrzebujemy? Tutaj z pomocą przychodzą nam … figurki, czyli rekonstrukcje wojsk i pojazdów wojskowych używanych w największych światowych wojnach. Gracze dysponują jakąś określoną liczbą jednostek i wykonują swoje ruchy w ramach ustalonej kolejności. W grze bitewnej chodzi o to, by opracować jak najlepszą strategię, dzięki której rozbijemy jak najwięcej oddziałów wojskowych przeciwnika, a sami poniesiemy jak najmniejszą ilość strat. Brzmi logicznie i prosto, ale w praktyce bywa trudniej. Podobnie jak w życiu.

Intensywność rozgrywek
Dzięki temu gry bitewne uznawane są za jedne z bardziej intensywnych i angażujących emocjonalnie gier, nieprzewidywalnych i zróżnicowanych na poziomie skomplikowania. Wszystko zależy od tego, ile atrybutów jest przypisanych do graczy. Jesteśmy zależni od szybkości ruchów, odległości jaką pokonujemy oraz od tego, jak przedstawia się sytuacja na froncie przeciwnika. To, czego się od nas wymaga to szacowania i przewidywania ruchów na froncie przeciwnika, bronienie swoich oddziałów i rozwijanie ich. To świetna szansa by nabrać umiejętności taktycznych i strategicznych, oraz nauczyć się logicznego myślenia. Na chłodno. Bez emocji. Iść zgodnie ze scenariuszem.

Dlaczego gry bitewne są tak popularne?
Warto zwrócić uwagę na piękno wykonania i wygląd takich gier. Oczywiście ważny jest również poziom rywalizacji. Inspiruje się i nawiązuje do faktycznych incydentów militarnych, jakie miały miejsce, scenariusze opiera się o prawdziwe tło historyczne. Możemy wejść w skórę największych dowódców i zmierzyć się z dylematami, z którymi przyszło się zmierzyć również i im. To bardzo fascynujące zajęcie, chociaż wymagające cierpliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *